ساس (SASS) چیست؟

ساس (SASS) چیست؟

ساس (SASS) چیست؟

ساس مخفف واژه (Syntactically Awesome Stylesheets) زبان سبک آبشاری است که پیش پردازنده آن CSS با متغیرها، حلقه‌ها و بسیاری از امکانات دیگر که شیوه نامه آبشاری که (CSS) به تنهایی توانایی انجام آنرا ندارد را دارا می‌باشد، ساده ایجاد CSS و نگهداری از بزرگ شیوه نامه‌های ساده‌تر ساخته شده‌اند. در ابتدا تحت تأثیر زبان نشانه گذاری YAML بود که توسط Hampton Catlin و ناتالی ویزنباوم طراحی و ساخته شد.

سی اس اس CSS چیست؟

پس از اتمام نسخه اولیه، ویزنباوم و کریس اپپشتین به کار خود روی Sass ادامه دادند، و با استفاده از SassScript، یک زبان ساده نویسی را برای استفاده در پرونده‌های ساس (SASS) اجرا کردند. علاوه بر نرم‌افزار کامپایلر مبتنی بر خط فرمان که تحت مجوز MIT برای بسیاری از سیستم عامل‌ها وجود دارد، برنامه‌های پردازش دیگری نیز ایجاد شده‌است.

علاوه بر اصطلاح اصلی SASS مشابه YAML , Sass هم از ساختار نوشتاری جدیدتر و در حال حاضر گسترده‌تر نسبت به SCSS نیز پشتیبانی می‌کند، که مبتنی بر نشانه گذاری‌های کلاسیک CSS است.

 

مقایسه SASS و SCSS :

در واقع SCSS نسخه سوم از SASS می باشد.که از نظر قواعدی باهم متفاوت هستند.

کد SASS فشرده شده است، که به ساختارهای کلیدی کمتری نیاز دارد.ما به پرانتز و سیمی کالن (نقطه ویرگول) نیازی نداریم.

فرورفتگی ها نقش مهمی را ایفا می کنند. از این رو، آن ها برنامه نویسی را استاندارد می کنند .

 

 

تاریخچه SASS :

در ابتدا، ساس بخشی از یک پیش پردازنده دیگری به نام Haml بود که توسط توسعه دهندگان Ruby طراحی و ساخته شد. به همین دلیل، سبک های Sass از نحو Ruby مانند بدون استفاده از پرانتز، بدون نیمه کولون و دندانه های سخت استفاده می کردند

 

لینک کوتاه:

https://a4fran3.ir/?p=15078

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

مطالب تصادفی