اگر مشکل شما حل نشده است کافیست با شماره 9099070545 و سپس داخلی 444 تماس بگیرید

توجه: حتما باید با تلفن های خانگی و بدون صفر تماس بگیرید و با موبایل امکان تماس نیست

شایعه پراکنی و نشر اخبار جعلی در واتساپ

شایعه پراکنی و نشر اخبار جعلی در واتساپ

شایعه پراکنی و نشر اخبار جعلی در واتساپ

نکاتی برای پیشگیری از شایعه پراکنی و نشر اخبار جعلی

 

 1. بدانید چه موقع پیامی بازارسال شده است

  پیام‌هایی که برچسب «بازارسال» یا «بازنشر» دارند، به شما کمک می‌کنند تا بفهمید پیام دریافتی نوشته خود دوست یا فامیلتان است یا اصالتاً از طرف فرد دیگری ارسال شده است. وقتی بیش از پنج بار پیامی را از یک کاربر در واتساپ به کاربر دیگری باز می‌فرستید، این مورد با یک علامت فلش دوطرفه  نمایش داده می‌شود. وقتی مطمئن نیستید فرستنده اصلی پیام چه کسی بوده، واقعیت‌ها را بررسی کنید.

 2. عکس‌ها و رسانه‌ها را با دقت بررسی کنید

  افراد می‌توانند عکس‌ها، صداها و فیلم‌ها را برای گمراه کردن شما ویرایش کنند. برای بررسی صحت مطالبی که به دستتان می‌رسد، به منابع خبری قابل اعتماد مراجعه کنید تا ببینید آیا این مطالب در جاهای دیگری هم نشر شده‌اند. وقتی مطلبی در چندین جا گزارش می‌شود، احتمال صحت آن بالاتر است.

 3. حواستان به پیام‌هایی که متفاوت به نظر می‌رسند، باشد

  بسیاری از پیام‌ها یا پیوندهای سایت‌های محتوی اخبار جعلی یا مطالب موهوم که دریافت می‌کنید، غلط املایی دارند. حواستان به این موارد باشد تا بتوانید بفهمید اطلاعات دقیق هستند یا نه.

 4. نسبت به تعصبات خود آگاه باشید

  متوجه اطلاعاتی که عقاید پیشین خودتان را تایید می‌کنند باشید و حقایق را قبل از انتشار اطلاعات بررسی کنید. داستان‌هایی که باورشان سخت است، معمولاً غیرواقعی هستند.

 5. اخبار دروغین معمولاً به سرعت همه جا پخش می‌شوند

  حتی اگر پیامی هزاران بار به اشتراک گذاشته شده باشد، به معنی صحت آن خبر نیست. صرفاً به خاطر اصرار فرستنده یک پیام، آن را دوباره منتشر نکنید. اگر خبری جعلی می‌بینید، به کسی که آن را فرستاده، بگویید و از او بخواهید قبل از انتشار مطلب، از صحت آن مطمئن شود. اگر فرد یا گروهی دایماً اخبار جعلی می‌فرستد، گزارشش دهید.

 6. با منابع دیگر تایید کنید

  اگر همچنان از صحت یک پیام اطمینان ندارید، حقایق و مراجع خبری معتبر را جستجو کنید تا بفهمید داستانی که به دستتان رسیده، از کجا آمده است. اگر هنوز هم شک دارید، برای کسب اطلاعات بیشتر، از راستی‌آزمایان یا کسانی که مورد اعتمادتان هستند بپرسید.

مهم: اگر حس می‌کنید شما یا شخص دیگری در معرض خطر جسمانی یا عاطفی است، لطفاً با مقامات پلیس محلی خود تماس بگیرید. مقامات پلیس محلی برای کمک در چنین شرایطی مجهزند.

اگر مشکل شما حل نشده است کافیست با شماره 9099070545 و سپس داخلی 444 تماس بگیرید

توجه: حتما باید با تلفن های خانگی و بدون صفر تماس بگیرید و با موبایل امکان تماس نیست

لینک کوتاه:

https://a4fran3.ir/?p=16572

Subscribe
Notify of
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده همه نظرات

مطالب تصادفی